E-spor Nedir? E-sporcu Nasıl Olunur?

 E-spor Nedir? E-sporcu Nasıl Olunur?
Okunuyor E-spor Nedir? E-sporcu Nasıl Olunur?

Teknolojinin önlenemez gelişimi her alanda olduğu gibi sportif faaliyetlerde de değişimlerin yaşanmasını kaçınılmaz hale getirdi. 21. Yüzyıl spor branşları arasında tartışmasız en popüler dallarından birisi haline gelmesiyle e-spor geniş kitlelere hitap etmeye başladı.

E-spor kavramsal olarak “Elektronik Spor” kısaltmasıdır. Manasına bakıldığında takdirde ise e-spor branşı, video oyunlarını temel alan yarışma/organizasyonlara verilen isimdir. 21.yüzyılda sıkça duyulmaya başlamış olsa da aslında e-spor, 1972 yılından beri insanoğlunun yaşamında yer buluyor. Bu alanda profesyonel kişi veya takımların rakipleriyle video oyunlarında kozlarını paylaştığı, diğer spor branşlarında olduğu gibi ödüllerin verildiği sportif organizasyonları temel alır.

Günümüzde dünya genelinde en çok oyuncu kitlesine sahip olan “Battle Royale” ve “MMORPG” tarzındaki video oyunlarından e-spor müsabakaları düzenleniyor. Özellikle “PUBG”, “FIFA”, “Fortnite”, “League of Legends”, “CS:GO”, “Valorant” ve “Wildrift” gibi daha pek çok video oyunu üzerine bölgesel, ulusal ve hatta uluslar arası müsabakalar/turnuvalar düzenlenmektedir.

E-Sporcu Nasıl Olunur?

E-spor çoğu kişiye göre basit ve herkesin rahatlıkla yer alabileceği profesyonel bir spor dalı olarak düşünülüyor. Ancak her bilgisayarda veya diğer oyun platformlarında bu veya benzeri oyunları “kendince” iyi oynamak e-sporcu olunduğunu göstermemektedir. Her spor dalında olduğu gibi belirli başarılara, profesyonelliğe ve tabii ki yeteneğe profesyonel e-spor oyuncusu olabilmek içinde ihtiyaç vardır. Ünlü ve başarılı bir e-sporcu olabilmek, hangi oyunda başarılı olunduğunu ve hangi yeteneklere sahip olunduğunu bilmek çok önemlidir. Ayrıca pek çok e-spor müsabakasında bireysellik kadar takım oyunu temel alınır. Dolayısıyla bir takım oyuncusu olabilmekte e-sporcu olabilmenin altın kurallarından birisidir.

E-sporcu olmak her oyunda başarılı olunması gerektiği anlamına gelmemektedir. Aksine belirli bir oyun üzerine hareket edilmesi ve o oyun üzerine “antrenman” yapılmalıdır. Böylelikle söz konusu video oyunun mekanikleri doğrultusunda fare ve klavye reflekslerinin gelişimi sağlanabilir. Ayrıca oyun içi teknik ve sistem geliştirerek, başarıya ulaşabilmede sağlam bir temel oluşturulmalıdır.

E-sporcu olabilmek günümüz teknolojisindeki rekabet göz önünde bulundurulduğunda iyi bir ekipman altyapısına sahip olmayı çok önemli kılıyor. Her ne kadar refleks ve teknikler rakiplerin üzerinde olsa da oyunun oynandığı ekipmanın bunlara yanıt verme süreleri de başarıda etkili olur. Ayrıca düşük kapasiteli ekipmanlar refleks gelişiminizde sorunlara neden olabilir.

Esporify olarak ilk yazımız ile karşınızdayız. Sizlere e-spor nedir ve e-sporcu nasıl olunduğunu açıkladık. Umarım hoşunuza gitmiştir. İyi okumalar!

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
2
 • A_NezirJK
  A_NezirJK
  Bronz Üye
  3 ay önce

  Çok haklı söylediniz 2016 yılında okudğumun bi makalede 2020 tokyo olımpıyatlarında league of legends esporu temsilen oynanacak diye duyurmalarının ardından belli olmuştu kuyruk acıları.2020 tokyo olimpiyatlarında oynanmasa bile hype alarak birçok haber kanalının gündemine girdi.İnsanlar istesede istemesede esporda sporun bi branşıdır!!!

  Cevapla
  12
 • Piyero
  Piyero
  Bronz Üye
  3 ay önce

  Çok doğru söylemişsiniz hocam.Elinize sağlık.

  Cevapla
  11
Giriş Yap