1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Çin’den Steam’e Kötü Haber!

Çin’den Steam’e Kötü Haber!

Çin hükümeti Steam için yeni bir karar aldı. İşte Detaylar...

featured

Steam, Valve şirketi tarafından geliştirilen bir platformdur. Steam kitlesine demolar, oyunlar, yazılımlar ve eklentiler de dahil olmak üzere birçok alanda hizmet vermektedir. Steam Mayıs 2016 verilerine göre, 125 milyon kullanıcı ve 2019 Ocak itibariyle 30 binden oyunu bünyesinde barındırmaktadır. 2017 yılında ise ortalama olarak 33 milyon kullanıcı, aylık ise 67 milyona kadar aktif oyuncu sayısına kadar ulaşmayı başarmıştır.

Steam bünyesi içerisinde birçok hizmeti sunuyor. Bazı hizmetlere hesapta en az 5 dolar harcama yapılmamışsa erişilemiyor.

Steam; Windows, Linux, Mac OS ve çoğu işletim sistemine uyumluluğunu gösteriyor. Steam 21 Ağustos 2018 tarihinde bir özellik olarak getirdiği Steam Play Beta, Windows üzerinden oynanabilen oyunlara Linux üzerinde de çalıştırılmasını sağlamıştır.

Steam Mağazası 16 bini geçik oyun, 12 bini geçik oyun eklentisi (DLC), 12 bini geçik oyunların deneme sürümü (demo), 400’ü geçik yazılımı ve 500’ü geçik video yayınlarına hizmet vermektedir.

Çin Hükümeti Steam İçin Ne Karar Aldı?

Steam, Çin için özel sürümünü 2021 Şubat ayında çıkarmıştı. Bu sürümde birçok oyuna ve yazılımlara erişilemiyordu. 50’yi geçik oyunun yer aldığı ve sadece Çin ülkesinde erişilebilen bu sürüme şu an kullanıcılar tarafından erişilebilir durumdadır fakat Steam’in genel (global) sürümü ise 25 Aralık 2021 Cumartesi (Bugün) gününden itibaren Çin bölgesinde erişime kapandı.

Çin hükümeti 15 Aralık 2021 tarihinde ise Fortnite’ıda yasaklamıştır ve çocukların oyun saatini haftalık olarak 3 saat ile sınırlandırmıştı. Son zamanlarda popüler olan kripto sistemine de yasak getirdi.

Esporify olarak altmış üçüncü yazımız ile karşınızdayız. Sizlere Çin hükümetinin Steam hakkında aldığı önemli kararından bahsettik. Umarız hoşunuza gitmiştir. İyi okumalar!

Yorum Yap
İçeriği Nasıl Yorumluyorsun?

Yorum Yap