İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. En İyi Oyuncu İşlemcileri

En İyi Oyuncu İşlemcileri

featured

Bilgisayar donanımlarındaki hızlı gelişim oyun tutkunları açısından çok daha yüksek performans alabilecekleri oyun deneyimi sağlıyor. Oyun deneyimini iyileştiren ve hatta oyun oynanışını iyileştiren temel faktörlerin başında iyi bir bilgisayar donanımı geliyor. Tüm bilgisayar donanımının performansını etkileyen ana bileşen olan işlemci seçimi de oyun bilgisayarı seçiminde çok önem taşımaktadır. En iyi oyuncu işlemcileri sayesinde en yeni çıkan oyunlarda dahi takılma, işleme sorunu yaşamadan ve hızlı tepkiye yanıt verebilen bilgisayarlarda oyun oynayabilmek mümkün oluyor.

AMD Ryzen 5 5600x İşlemci

Son yıllarda AMD işlemciler yaptığı atılım ile birlikte oyun bilgisayarları ve profesyonel bilgisayarlar için çok yoğun şekilde tercih ediliyor. AMD Ryzen 5 5600x işlemci modeli de üstün teknolojisiyle ihtiyaç duyulan sorunsuz performansı en yüksek bileşen gereksinimi bulunan oyunlarda dahi yakalayabilmeyi sağlıyor. ”Zen 3” temeline sahip olan 6 çekirdekli işlemci 7 nanometre (nm) anakarta kolaylıkla sığabilen ölçü teknolojisiyle üretilmiştir. Standart olarak 3.7 Ghz frekans sunabilen işlemci, turbo frekansta 4.6 Ghz kapasiteye çıkabilmektedir. Fiyatı ise 2 bin 900 TL ile 3 bin 200 TL aralığında değişmektedir.

Intel Core i9 10900K İşlemci

2020’nin ikinci yarısında piyasaya sürülen ve Intel tarafından geliştirilen 10.nesil işlemci olan Intel Core i9 işlemci en iyi oyuncu işlemcileri arasında gösteriliyor. 10 çekirdekli işlemci standart olarak 3.7 Ghz frekans sunabiliyorken, turbo/overlock ile 5.3 Ghz frekans sunabilme kapasitesine sahiptir. 20 MB kapasiteli “L3 Cache” bulunan işlemci çevrimiçi oyunlarda dahi her an yüksek performans verimliliği sunuyor. Intel Core i9 10900K işlemci fiyatı ise 4 bin 500 TL ile 5 bin TL aralığındadır.

AMD Ryzen 9 3900X İşlemci

AMD tarafından geliştirilen ve dünyanın en iyi oyuncu işlemcileri arasında kabul edilen AMD Ryzen 9 3900X işlemci modeli 12 çekirdeklidir. Böylelikle çok daha hızlı bir işleme tepkimesine sahip olan işlemcinin standart frekansı 3.8 Ghz olarak belirlenmiştir. Overlock işlemine tabi tutulması halinde ise frekans kapasitesi 4.6 Ghz seviyesine rahatlıkla çıkabilmektedir. 64 MB kapasiteli bir “L3 Cache Bellek” bulunan işlemcinin satış bedeli ise 3 bin 600 TL ile 3 bin 800 TL aralığında değişmektedir. Oyunlarda her zaman en iyi performans verimliliğini yakalayabileceğiniz nadide işlemcilerden birisidir.

AMD Ryzen 7 3700X İşlemci

AMD tarafından geliştirilen Ryzen serisinin en üst işlemcisi konumunda bulunan Ryzen 7 3800X model, hem oyun oynatma deneyimi yönünden hem de fiyat performans dengesi yönünden en iyi oyuncu işlemleri arasında kendisine yer buluyor. Standart frekansı 3.6 Ghz olan AMD Ryzen 7 3800X işlemci modelinde “Turbo Boost” uygulaması neticesinde frekans kapasitesi 4.4 Ghz seviyesine kadar kolaylıkla çıkartılabilmektedir. Güç tüketim performansına bağlı olarak ihtiyaç duyduğu enerji kapasitesi de eşdeğer muadillerine nazaran çok daha ekonomik olduğundan çok yoğun olarak tercih ediliyor. Ayrıca işlemde 32 MB “L3 Cache” özelliği de bulunurken, satış fiyatı 2 bin 400 TL ile 2 bin 700 TL aralığında değişmektedir.

Intel Core i5 9400F İşlemci

Intel’in geliştirdiği en hızlı işlemciler arasında bulunan ve yalnızca 6 çekirdekli olan Intel Core i5 9400F işlemci modeli oyun performansını etkin biçimde arttırmaya yardımcı oluyor. Üzerinde bulunan teknolojisi sayesinde standart frekans değeri 2.9 Ghz olarak belirlenmiştir. Turbo Boost özelliği etkinleştirilmesi halinde frenkans seviyesinin 4.1 Ghz’e çıkartabilmesi de mümkün olmaktadır. Bir önceki nesli “Intel 8400” işlemci modeline nazaran çok daha hızlı olan işlemci, oyun bilgisayarı toplayanlar için tam manasıyla fiyat-performans işlemcisi niteliğine sahiptir. Turbo Boost ile arzulanan performans veriminin elde edilebiliyor olması standart çekirdek hızının biraz düşük kalması çok fazla fark yaratmıyor. Ayrıca bin 100 TL ile bin 300 TL gibi cazip fiyatı da bu farkı tam olarak kapatıyor.

AMD Ryzen 5 3600 İşlemci

AMD tarafından geliştirilmiş yüksek performans ve dinamik verimlilik ilkesindeki AMD Ryzen 5 3600 işlemci modeli üçüncü nesil Ryzen CPU serisi için yüksek güç sunuyor. En iyi oyuncu işlemcileri arasında kabul edilen Ryzen 5 3600 işlemci modeli, 6 çekirdekli ve 12 iş parçacık işlemci teknolojisine sahiptir. Standart frekans değeri 3.6 Ghz olan işlemcide Turbo Boost uygulaması sonucunda frekans seviyesi 4.2 Ghz’e çıkartılabiliyor. Üzerinde 32 MB “L3 Cahce Bellek” bulunan işlemcinin satış fiyatı ise bin 500 TL ile 2 bin 100 TL aralığında değişiyor.

Esporify olarak altıncı yazımız ile karşınızdayız. Sizlere en iyi oyuncu işlemcilerinden bahsettik. Umarım hoşunuza gitmiştir. İyi okumalar!

Yorum Yap
İçeriği Nasıl Yorumluyorsun?

Yorum Yap