1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. Efsane Oyun; Prototype

Efsane Oyun; Prototype

featured

Oyun dünyasının efsanelerinden bahsedilecek ise Prototype serisinden bahsetmeden geçmek mümkün değil. Konusu ve oynanış mekaniğinin başarısı nedeniyle Prototype serisi en özel video oyun serilerinden birisidir. Prototype 1 ve Prototype 2 olarak iki video oyunu olarak yayınlanan Prototype serisi Kanadalı oyun şirketi “Radical Entertainment” tarafından geliştirilmiş ve “Activision” tarafından yayımlanmıştır.

Her ne kadar çoğu kişi açısında klasik gelebilecek temel bir bilim kurgu konusuna sahip olsa da işlenişi ve oynanış kalitesi açısından oldukça farklı bir deneyim sunuyor. Prototype serisinde yine bir askeri şirket(Blacklight), yine bilim insanları tarafından geliştirilen bir virüs ve bu virüsün insanlara bulaşmasıyla birlikte insanlığın varlığının tehdit altına girmesi söz konusu oluyor. Bu kaos ortamında yine olayları çözmeye ve insanlığı kurtarmaya çalışan özel yetenekli bir başkahraman ve ona yardım eden insanlar var. Ancak bu klasikleşmiş konusuna rağmen işlenişi yönünden her aşamasında oynanışının verdiği keyif hem birinci oyunun hem de ikinci oyunun efsaneler arasında yer almasını sağladı.

Prototype 1 Hakkında

2009 yılında yayınlanan Prototype 1 video oyunu, bilim kurgu türünde bir oyundur. Tüm dünyada aynı yıl içerisinde piyasaya sürülen Prototype 1’i bilgisayarda oynamanın yanı sıra “Xbox 360” ve “Playstation 3” oyun konsollarında da oynama imkanı bulunuyor.

Oyunun konusuna göre bilim insanları tarafından geliştirilmiş olan bir virüsün insanlara bulaşmasıyla birlikte tüm dünya kaosa sürüklenmiştir. Oyun bu olaylara New York cephesinden bakıyor. Baş karakterimiz ve yönlendirdiğimiz ana kahraman olan “Alex Mercer” bu virüsten etkilenen insanlardan birisidir. Ancak virüs Alex’i herkeste olduğundan farklı bir şekilde etkilemiş ve onun için olumlu katkı sağlamıştır. Virüsün bulaşmasıyla birlikte Alex, gelişmiş bir insan daha genel ifadeyle “mutant” haline gelmiştir. Pek çok önemli yeteneğe kavuşan Alex’in temel hedefi ise kim olduğunu ve ailesini bulmaktır. Bu zorlu yolcuğunda ise eski sevgilisi en büyük yardımcısı olacaktır.

Oyuncular açısından Prototype 1 oyunu özellikle dönemine göre pek çok yenilikçi yaklaşımı da içerisinde barındırıyor. Konu akışı ve buna bağlı oynanabilirlik yönünden kendini tekrar edebilen bir yapıya sahip olsa da bunu hikayenin kalitesi ve özgürce hareket edebilme kabiliyeti ile başarılı bir şekilde kapatıyor. Baş karakterin virüsten gelen insanları emerek hafızalarını, deneyimlerini ve biyokütlelerini alabilme yetenekleri oyunda özgürce hareket edebilme kabiliyeti veriyor. Bunu en iyi şekilde gerçeğe dönüştürebilmeyi destekleyecek oyun mekaniğine sahip olan oyunda baş karakter virüsten gelen yetenekleriyle insanların kılıklarına da bürünebiliyor.

Oyunun en iyi özelliklerinden birisi de kesinlikle aksiyonun asla durmak bilmemesi denilebilir. Çünkü oyunda her an yeni bir aksiyonun ve yeni bir hareketliliğin içerisine sürüklenmeyi sağlayacak bir kurgu, konu akışı bulunuyor. Bu açıdan da tek bir oturuşta tüm oyunu bitirme arzusunu başarılı bir şekilde uyandıran nadir oyunlardan birisi olarak efsane video oyunlarından birisi konumunda yer almayı hak ediyor.

Prototype 2 Özellikleri ve Konusu

Prototype serisinin ilk oyunu 2009 yılında piyasaya sürülmüştü. İlk oyunda yakalanan başarının ardından şirket tarafından 2012 yılında, ilk oyunun devamı niteliğinde Prototype 2 ismiyle ikinci oyunu piyasa sundu.

Bu aşamadan sonra ilk oyunu henüz oynamayanlar açısından konusu “spoiler” niteliği taşıyor.

Prototype 1’de baş kahramanımız virüsü durdurma mücadelesi sırasında tüm New York’un altını üstüne getiriyordu. Bu aksiyon esnasında da Prototype 2 oyununda baş karakterimiz olan James Heller’ın ailesi “Alex Mercer” tarafından öldürülüyordu. Yaşanan bu olayların ardından intikam arzusuyla yanıp tutuşan Heller, intikamını alabilmek amacıyla Alex Mercer’in peşine düşüyor ve olayları çözümlemeye çalışıyor. Tıpkı Mercer’in virüs ile kazandığı yeteneklere benzer yeteneklere sahip olan Heller, her müdahalesiyle büyük bir mücadele içerisinde bulunan Mercer’in planlarını alt üst eder ve ilerleyişinin önünde engel teşkil etmeye başlar. Bu aşamadan sonra tüm olaylar hem Heller hem de Mercer açısından çok daha farklı bir boyuta taşınacaktır.

İlk oyundaki özgür hareket kabiliyeti ve çok daha kapsamlı detayların mevcut olması konusu Prototype 2 oyununda çok daha gelişmiş durumda bulunuyor. Şirket, ilk oyundan edindiği deneyim ve oynanış mekaniğinde oyuncuların pratikte belirlediği eksikler üzerinden çok daha başarılı bir oynanış sunan Prototype 2 oyununu geliştirdi. Gerçekleştirdiği gelişim süreci ile de oldukça başarılı sonuçlara imza atan şirket, tüm dünyada oyun tutkunlarından yüksek not almayı da başarmış oldu.

Esporify olarak onuncu yazımız ile karşınızdayız. Sizlere Prototype oyununun serilerinden bahsettik. Umarım hoşunuza gitmiştir. İyi okumalar!

Yorum Yap
İçeriği Nasıl Yorumluyorsun?

Yorum Yap