İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Oyun
 3. Minecraft Bir İlke İmza Attı!

Minecraft Bir İlke İmza Attı!

featured

Minecraft oyunu, YouTube genelinde 1 trilyon izlenmeyi geçerek en çok izlenen oyun oldu.

Minecraft İsveçli geliştirici olan Markus Alexej Persson tarafından geliştirildi. 2011 yılında ise ilk defa şirket bünyesine alınan oyun, Mojang Studios tarafından yayınlanmaya başladı. Daha sonra Microsoft tarafından 2.5 milyar $ değeriyle satın alındı. Oyunun türü Sandbox olan Minecraft, bloklarla tasarımlar, evler ve daha nice yapılar yapılmasına imkanlar sağlıyor. Oyun genel olarak 3 boyutlu voxel grafiklere sahiptir.

Minecraft; Infiniminer, Dungeon Keeper, RollerCoaster Trcoon ve Dwarfd Fortress gibi oyunlardan ilham alınarak yapılmıştır. Minecraft, ilk defa halka açık sürüme 16 Mayıs 2009 tarihinde yayınlanmıştı. Bu sürüm 1 haftada kodlanmıştı ve TIGSource forumlarında gündeme taşınmıştı. Oyunun popülerliği bu forum sayesinde artmaya başlamıştı.

Minecraft, 200 milyondan kopyadan daha fazla satmaya başarmıştı. Bu sayede dünya tarihinin en çok satan oyunu olmuştu.

Minecraft’ın Platformları

Minecraft, ilk sürümünden bu yana güncellenmeye devam ediyor. Oyunun üç ana platformu var. Platformlar şu şekilde listeleniyor;

 • Java Edition
 • Bedrock Edition
 • Education Edition

Minecraft’ın Oyun İçi Modları

Oyunda toplam 5 adet oyun içi modu vardır. Oyun içi modları şu şekilde listeleniyor;

 • Survival (Hayatta Kalma)
 • Hardcore (Zorlayıcı)
 • Creative (Yaratıcı)
 • Adventure (Macera)
 • Spectator (İzleyici)

Kısaca Oyunun Mantığı Nasıl İşliyor?

Minecraft’ta madenlere inip, elmas, altın ve demir gibi elementler biriktirebiliyorsunuz. Bu eşyalar ile kendinizi savunmak için zırhlar ve silahlar üretebiliyorsunuz. Güçlendikçe farklı boyutlara geçerek oyunda ilerliyorsunuz. Bazı bossları öldürerek oyunu kazanıyorsunuz. Oyunu kazandıktan sonra hiçbir amacınız kalmıyor. Ancak yapılar üreterek kendinize eğlenceler yaratabiliyorsunuz. Tabii, bununla sınırlı kalmayarak oyunun Multiplayer yani çoklu oyunculu sürümü de mevcuttur. Arkadaşlarınız ile kendinize ait bir sunucu açarak hep birlikte oyunun sonunu getirebilirsiniz. Halka açık olan sunucularda da türlü türlü oyun modları da vardır.

Esporify olarak kırk yedinci yazımız ile karşınızdayız. Sizlere Minecraft’ın bir ilke atmasından bahsettik. Umarız hoşunuza gitmiştir. İyi okumalar!

Yorum Yap
İçeriği Nasıl Yorumluyorsun?

Yorum Yap